A címben jelzett eseményre 2021. november 22-én a Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft szervezésében, a FRiDGE Interreg Europe projekt részeként került sor.
Kiss Balázs ügyvezető, a Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft, mint a FRiDGE Interreg Europe projekt vezető partnerének projektmenedzsereként köszöntötte a résztvevőket. Kiemelte, hogy a FRiDGE projekt az élelmiszeripari kis- és közepes vállalkozások (KKV-k) versenyképességét három fő pillérre építi, amelyek az alábbiak:
- termelési kapacitások növelése, új eszközök beszerzése, lehetséges finanszírozási források,
- termékek piacra jutása a hazai és a nemzetközi piacokon, piacszerzés,
- termelékenység növelése az EU-n kívüli piacokkal fennálló versenyben.
A projekt célja az élelmiszeripari KKV-k piacra jutásának elősegítése, a termelékenység növelése, beruházások motiválása. A megvalósítás lépései: a KKV-k helyeztelemzését követően a piacra jutás lehetőségeinek feltárása, majd pedig a termelékenység növelése, új beruházások megvalósítása. A projekt a GINOP Irányító Hatósággal közös együttműködésben valósul meg.
A projekt megvalósítása során elkészített országos elemzések nagy jelentőséget tulajdonítanak a helyi szervezetek élelmiszer védjegy használatának. A projekt törekszik arra, hogy elősegítse a védjegyek hosszú távon fennmaradó működését, a nagyobb nyilvánosság elérhetőségét. Elősegíti továbbá a szervezetek közötti koordinációt, az élelmiszeripari specifikus támogatásokhoz jutás lehetőségét. Végül, de nem utolsó sorban lehetőséget teremt a termékek után-követhetőségére, a monitoring rendszer működésére.
A rendezvény következő előadója Nagy Attila főosztályvezető volt, az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztályának képviseletében. Előadásában kiemelte a hazai élelmiszeripar jelentőségének felértékelődését a járványhelyzetre való tekintettel. Ismertette egyúttal a Vidékfejlesztési Program (VP) 2021 évi végrehajtásának eredményeit is.
2021-ben két új felhívás jelent meg az ágazat hatékonyságának növelése érdekében.
- Élelmiszeripari üzemek fejlesztése
Eszközök beszerzése, -technológiai fejlesztések.
Nem mezőgazdasági termelők is pályázhatnak.
Keretösszeg: 50 milliárd Ft, maximális támogatás mértéke 100 millió Ft / projekt.
- Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése
Lehetőséget teremt az élelmiszerfeldolgozáshoz, illetve borászati tevékenységhez kapcsolódó komplex, akár stratégiai jelentőségű fejlesztésekhez.
Kedvezményezettek a Magyarországi székhellyel rendelkező, Európai Gazdasági Térség területén működő KKV-k.
Keretösszeg: 200 milliárd Ft, maximális támogatás mértéke 100 millió Ft – 5 milliárd Ft között.
A két pályázati felhívásra beérkezett kérelmek száma 678 db az élelmiszeripari üzemek fejlesztésre, míg 510 db az élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztésre.
Nagy Attila ezt követően részletesen ismertette a vidékfejlesztés perspektíváit 2023-tól, amelynek lényegi elemei az alábbiak:
- a vidékfejlesztési intézkedések szabályai rugalmasabbá válnak,
- fiatal gazdáknak, induló vidéki vállalkozásoknak adható támogatás legfeljebb 100 ezer euróra emelkedik,
- az EMVA források 5%-át a LEADER Programra, legalább 35 %-át pedig környezetvédelmi célkitűzésekre kellene fordítani,
- az európai uniós források mellett 80 %-os mértékű nemzeti forrás kiegészítésre kerül sor, ami a Vidékfejlesztési Programban nemzeti kiegészítő finanszírozás (top- up) keretében valósul meg,
- az EMVA kikerül a Általános Rendelkezések Rendelet hatálya alól,
- a közvetlen kifizetések (az I. pillér) és a vidékfejlesztési támogatások (a II. pillér) egy közös tervben, a KAP Stratégiai tervben kerül összevonásra.
Főosztályvezető úr előadása végén kiemelte, hogy az Európai Bizottsághoz 2021. végéig szükséges benyújtani a Stratégiai tervet, hogy arról 2022-ben az Európai Bizottsággal történő kétoldalú egyeztetések megkezdődhessenek.
A rendezvény Pálmai Zsolt, a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft igazgatóhelyettesének előadásával folytatódott. Az Ügynökség, mint a DDRIÜ az agrárágazat digitalizációjának támogatásával foglalkozó Regions 4Food projekt magyar partnere akciótervet dolgozott ki az agri-food szektor szereplőinek, különös tekintettel a hátrányos helyzetű vidék gazdaságának felzárkóztatására.
Az akcióterv három akcióból épül fel, ezek megvalósítása a feladat 2021. december 1. és 2023. május 31. között:
- I. akció – az agri-food szereplők együttműködésének ösztönzésére. Ennek keretében hazai és nemzetközi jó gyakorlatok átadására, tapasztalatcserére, a digitális technológia tesztelése, együttműködések generálására kerül sor.
- II. akció – az agri-food szektor támogatása, a digitális technológiák széleskörűbb használata érdekében. Itt szemléletformálásra kerül sor felsőoktatási workshopok, webináriumok, online meetupok segítségével, és a digitális technológia tesztelése révén is.
- III. akció – a Sevillai Egyetem (Andalúzia, Spanyolország) „Digitális mezőgazdaság és agár-élelmiszeripari innováció” MSc programjának transzfere a Dél-Dunántúlra, egy új felsőoktatási megközelítés tesztelése céljából. Az akció egyben a Regions 4Food projekt un. kísérleti akciója is egyben, amely közös magyar tananyagfejlesztéssel, annak tesztelésével, majd pedig a levont tanulságoknak a hazai agrár felsőoktatásba történő intergációjával, és a Digitális Agrárgazdasági Stratégia befolyásolásával zárul.
A Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség által tartott előadás a Regions 4Food projekt akciótervének népszerűsítését, az abban foglalt tartalom megosztását szolgálta.
Regions 4Food projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam
társfinanszírozásával valósul meg