A Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. a MEDTECH4EUROPE INTERREG EUROPE projektben működik közre. A projekt az orvostechnológiák területén a kutatási és innovációs kapacitásokra irányuló közpolitikák hatékonyságát kívánja optimalizálni. Orvostechnológiák alatt orvosi eszközöket és segédeszközöket ért, de az e-gyógyászati, eszközökhöz-segédeszközökhöz kapcsolódó megoldások is a repertoár részét képezik.
Az Európai Unió a 2014-2020-ig tartó tervezési időszakban kiemelten kezeli a kutatás-fejlesztést és innovációt, valamint az ebből származó eredmények társadalmi-gazdasági hasznosításának ösztönzését. A legfontosabb célok között szerepel Európa világszínvonalú tudományos szereplővé válása, az innováció akadályainak megszűnése és az állami, valamint magánszektor együttműködésének megerősödése.
A projekt célkitűzése a közpolitikák (strukturális alapok és regionális politikák) javítása a Kutatás, Fejlesztés és Innováció javára, hogy jobban illeszkedjenek a medtech területi sajátosságaihoz.
2008-2011 között azonosította be az Európai Unió „Vezető piacok” (Lead Market Initiative) kezdeményezése a gyors növekedési potenciállal bíró piaci ágazatokat. Célja volt megállapítani, hogy az adott ágazatokat milyen szakpolitikai eszközökkel lehet megtámogatni. Első helyen az eEgészség-et jelölték ki az elkövetkező évtizedek potenciális vezető piacai közül – Az infokommunikációs megoldások segíthetnek az egészségügyi szolgáltatások javításában és a költségek csökkentésében is, valamint hozzájárulhatnak az európai egészségügyi rendszerek legnagyobb kihívásának, az „öregedő Európa” problémájának megoldásához.
A tolna megyei lakosság átlagéletkora növekszik, lélekszáma csökken, mindemellett a megelőző egészségügyi szolgáltatások igénybevételének aránya alacsony.
A projekt olyan termékekkel foglalkozik, amelyek diagnosztizálásra, megelőzésre, megfigyelésre, illetve betegség, sérülés kezelésére vagy enyhítésére alkalmazhatók.
A fő elvárt eredmények közé tartozik a Kutatás Fejlesztés Innováció ökoszisztémáinak megerősítése, új üzleti modellek és új régiók közötti projektek kidolgozása uniós szinten a medtech-ágazatban.
A projekt 2018. június 1. és 2022. november 30. között zajlik nyolc regionális partner (FR, NL, HU, DK, PL, FI, IT, DE), továbbá egy tanácsadó partner (FR) közreműködésével.
A partnerség első találkozójára 2018. június 25-26-án került sor Lyon-ban, Franciaországban. A vezető partner fogadta a résztvevőket, akik kötetlen légkörben ismerkedtek meg egymással a projekt rövid bemutatását követően. A projekt tapasztalatcsere tevékenységéhez kapcsolódó módszertani workshopra került sor a második napon, amelyen a partnerek, az általuk javasolt Operatív Programokkal, valamint regionális/nemzeti okos specializációs stratégiákkal összhangban meghatározták azt a tapasztalatcsere-metodológiát, amely az orvostechnológiai regionális ökoszisztémát, az alkalmazott orvosi eszközök-segédeszközök helyi sajátosságait, valamint az innováció adott régióban jellemző tendenciáit egyaránt figyelembe veszi. A partnerség a szakmai munkát a workshop alapján 2018. július hónap folyamán véglegesítésre kerülő módszertan mentén, az első projektfélévben kezdte el.
A projekt soron következő találkozójára 2018. decemberben kerül sor Stuttgartban, Baden-Württemberg régióban, Németországban.