Hírek

A Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség bemutatkozása az Európai Bizottság Európai Technológia és Innovációs Platformján

A Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft. 2017. november 23-24. között részt vett az Európai Technológia és Innovációs Platform (ETIP) Okos Hálózatok az Energetikai Átmenetért (SNET) workshopján, amelyet Nicosiában, Cipruson tartottak.

2017. második félévében a Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség SET-UP (Okos energetikai átalakulás a regionális teljesítmény fokozásáért) PGI01484 Interreg Europe projektjének keretében is áttekintett magyarországi fejlemények felkeltették az Európai Bizottság figyelmét, főként a Központi Okos Mérés Zrt. magyarországi, azon belül is paksi fejlesztései. Ezért az Ügynökség meghívást kapott az ETIP SNET workshopjára, melyet 2017. november 23-24-én rendeztek meg Nicosiában, Cipruson.

A rendezvényen az energiaipar és a nemzeti hatóságok képviselői találkoztak Olaszországból, Szlovéniából, Máltáról, Magyarországról, Romániából, Bulgáriából, Horvátországból, Görögországból és Ciprusról, hogy megvitassák a nemzeti és regionális kutatás-fejlesztési és innovációs projektek eredményeit, sikereit és kihívásait.

A két napos workshop az ETIP SNET szervezetének és tevékenységeinek bemutatásával kezdődött, majd a közelmúltban elfogadott ETIP SNET 2016-2025 kutatási és innovációs útiterv bemutatására került sor.

Ezt követően az ETIP SNET céljainak megfelelő négy szekcióüléssel folytatódott a program, amelyeken a nemzeti és regionális kutatás-fejlesztési és innovációs projektek eredményeit mutatták be az előadók. Ennek formáját olyan, a kutatási és fejlesztési projekteket összegyűjtő kerekasztal beszélgetések adták, amelyek nemzeti és uniós képviselők között zajlottak. Céljuk a nemzeti vélemények összevonása, a jövőre vonatkozó kutatás-fejlesztési témák összegyűjtése, a tanulságok és a megvalósítás perspektíváinak megvitatása volt.

A kétnapos eseményen Bán Róbert, a Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség ügyvezetője képviselte Magyarországot. Előadásában részletesen kitért a Központi Okos Mérés Zrt. tevékenységére, annak paksi vetületeire, valamint megemlítette a Proteus Zrt. elektromos mobilitási és ellátó infrastruktúra létrehozására irányuló törekvéseit is. Ahogy az ilyenkor szokás, bemutatásra kerültek a SET-UP projekt általános céljai, valamint annak magyarországi jó gyakorlatai is (például a dél-alföldi Smart Synergy Project is). A magyarországi példákat felvonultató előadás hozzájárult ahhoz, hogy az Európa dél-keleti régiójának integrált energetikai akciótervében magyar vonatkozású, jellemzően a SET-UP projekt témájához kapcsolódó kérdéseket és dilemmákat figyelembe lehessen venni.

 

Röviden a SET-UP projektről, valamint a KOM Zrt. mintaprojektjéről:

A Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség partnerként működik közre a SET-UP INTERREG EUROPE nemzetközi együttműködési projektben. Elsősorban a háztartások áramfogyasztásának okos mérésével, az ahhoz kapcsolódó társadalmi (szemléletformálási), gazdasági (az áramszolgáltatók üzleti modelljei), valamint finanszírozási (köz- és magánforrások biztosítása okos mérők telepítésére, okos hálózatok kialakítására) szempontokkal foglakozik a pályázat.

A KOM Zrt. az energiahatékonyság növelését, a mérési infrastruktúra modernizálását, a rendszerszabályozási problémák kezelésének elősegítését, szemléletformálást, valamint a megújuló energiaforrások és kapcsolt kiserőművek rendszerbe integrálhatóságának támogatását tűzte ki célul. Ennek során számos olyan információ jut a szervezet birtokába, amely lehetővé teszi az okos mérés országos bevezetéséhez szükséges javaslatok megfogalmazását is. A 2015. szeptembertől 2018. szeptemberig terjedő un. Központi Intelligens Hálózat Mintaprojektjük keretein belül jelenleg mintegy 70.000 db okos-mérőből érkezik adat. Elsősorban távhő és víz mérések, de a villamos és földgáz mérések is megkezdődtek már. A Központi Intelligens Hálózat Mintaprojekt keretében Tolna megyéből Paks városa került kiválasztásra, mint a projekt megyei céltelepülése.

További információk a SET-UP projektről

A projekt eredményeiről folyamatos tájékoztatás olvasható a http://www.interregeurope.eu/set-up/, angol nyelvű honlapon.

A SET-UP projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg az INTERREG EUROPE Programon belül.